GündemRegülasyonlarTamer SAVAŞYazarlar

Helsinki Havalimanı’nda Drone Olayı

13 Mayıs 2021’de Helsinki Havalimanı yakınlarında, bir drone’nun ,bir uçağın havalanırken kanadına yakın uçtarak ciddi bir drone olayı meydana geldi. Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Ajansı Traficom, olayı ciddi bir olay olarak değerlendiriyor ve drone kullanan herkesin yasaklı ve kısıtlı hava sahası alanlarından haberdar olması gerektiğini vurguluyor. 2021 yılının başında yürürlüğe giren AB mevzuatına göre, drone operatörlerinin kayıtlı olması, droneların işletilmesine ilişkin yönetmelikleri öğrenmesi ve uçuş güvenliğini sağlamak için kural olarak teorik bir sınavı geçmeleri gerekiyor.

Drone Olayları Artıyor

Helsinki Havalimanı’nda havalanan ticari bir uçağın mürettebatı, 13 Mayıs 2021 sabahı uçağın sağ kanadı yakınında uzaktan kumandalı bir uçak gözlemledi. Uçak o sırada yaklaşık 400 metre yükseklikteydi. Tahmini uçuş konumu, engellerin hemen yakınında engellerin 15 metre üzerinde bir irtifada uçuşa izin verilen Helsinki Havalimanı’nı korumak için kurulan kısıtlı ih

Helsinki Havalimanı’nda havalanan ticari bir uçağın mürettebatı, 13 Mayıs 2021 sabahı uçağın sağ kanadı yakınında uzaktan kumandalı bir uçak gözlemledi. Uçak o sırada yaklaşık 400 metre yükseklikteydi. Tahmini uçuş konumu, engellerin hemen yakınında engellerin 15 metre üzerinde bir irtifada uçuşa izin verilen Helsinki Havalimanı’nı korumak için kurulan kısıtlı İHA coğrafi bölgesindedir. Bu bilgi, havayolu tarafından Traficom’a sunulan raporunda bulunabilir.

“Daha yüksek bir uçuş irtifası, hava trafik hizmeti sağlayıcısı tarafından verilen bir izin gerektirir. Drone operatörünün hava trafik kontrol tarafından verilmiş bir izni yoktu. Bir uçağın kanadına çarpan bir drone ciddi hasara neden olabilir ve söz konusu durum çok endişe vericiydi” diyor Direktör Jari Pöntinen .

Kısıtlı bölgelerle ilgili bilgiler kolayca erişilebilir

Finlandiya’da bazı yasaklanmış ve kısıtlanmış alanlarda havacılık kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamalar, özel izin alınmadan bu alanlarda çalıştırılamayan dronlar için de geçerlidir. Havacılığın kısıtlandığı alanlara ilişkin Hükümet Kararnamesi’nde (Fince) kalıcı olarak yasaklanmış ve kısıtlanmış alanlar belirtilmiştir. Buna ek olarak, İHA’ların uçuşu sadece İHA coğrafi bölgelerinde kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. 

Şu anda, özel bir web tabanlı harita hizmeti, rota durumunu ve planlanan bir uçuş rotasındaki kısıtlamaları kontrol etme fırsatı da sağlar: aviamaps.com Finlandiya hava sahası hakkında neredeyse gerçek zamanlı bilgiler sunar ve uçuşunuzun güvenli bir şekilde yürütülmesine ilişkin kararlar almanıza yardımcı olur.

Drone Map

Kuralları bildiğiniz zaman uçmak güvenlidir

Drone’larla ilgili mevzuat 2021’in başında önemli ölçüde değiştirildi. O sırada, çeşitli ülkelerin düzenlemelerini uyumlu hale getiren ve daha önce liberal olan Finlandiya uçuş protokolünü sona erdiren yeni AB normları yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeler, cihazların çalıştırılmasından sorumlu kişilerin yani drone operatörlerinin sözde drone siciline kayıt olmalarını şart koşuyor. Yalnızca 250 gramdan daha hafif olan ve kamera veya oyuncak olarak sınıflandırılan dronlarla donatılmamış cihazları uçuran operatörlerin kaydolmasına gerek yoktur. Şu anda 10.000’den fazla kayıtlı drone operatörü var. Ayrıca, gerçek dron operatörleri veya uzaktan kumandalar, kendilerini uçan dronların ilkelerine alıştırmalı ve genellikle bir çevrimiçi teorik sınavı tamamlamalıdır.

Drone uçuşunun artan popülaritesi, drone’ların neden olduğu tehlikeli durumların sayısını da artırdı. Yeni uyumlaştırılmış düzenlemeler, güvenli uçuşu sağlamak için uygulamaya konan AB genelinde aynı kuralları oluşturacaktır. Ekip Lideri Esa Stenberg , “Kimin neyi işlettiğini bildiğimizde, yetkililere uçuş operasyonlarını daha iyi izleme olanağı sağlayacaktır” diyor .

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu