Daha Ne VarDjiDrone MarkalarıGündemTamer SAVAŞYazarlar

Dji Mini 3 Pro Neden Aşırı Isınıyor

Geliştirilmiş pil ömrü, akıllı özellikleri ve tamamen yükseltilmiş görüntüleme ve görsel algılama sistemi ile Dji Mini 3 Pro, Dji tarafından şimdiye kadarki en iyi 250 gram altı drone olarak karşımıza çıktı. Ancak drone giderek daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başlayınca, aşırı ısınmasıyla ilgili bazı şikayetler gelmeye başladı. İşte bunun nedeni.

Drone bataryaları devam eden tüm görevleri yerine getirmek için çok fazla çalışmaktadır. Örneğin akıllı telefonların fazla kullandıgımızda biraz ısındıgını biliriz. Ancak Mini 3 Pro‘nun aşırı ısınma başlangıç ​​hikayesi oldukça sıra dışı bir kaynaktan geliyor: drone yasaları.

249 gram veya daha hafif – bu nedenle çoğu ülkede güvenli kabul edilebilir – sağlam bir kameralı drone yapmak istediğinizde , drone içine giren her küçük bileşen önemlidir.

Mini 3 Pro’nun , ekibin toplam yükü azaltmak için değiştirmek zorunda olduğu dahili bir soğutma fanı oldu. Bunun avantajları da vardı; yerleşik bir fanın olmaması, drone’nun güç tüketimini etkili bir şekilde azaltacak ve pil ömrünü artıracaktı.

Yine de, küçük dronun soğuması gerekiyordu. Böylece ekip, dronun altına bir ısı emici yerleştirdi ve dronun, uçuş sırasında üretilen ısıyı dağıtmak için pervaneler tarafından üretilen rüzgarı kullanmasına izin verdi.

İnovatif Çözüm

Bu yeni çözüm, drone uçarken mükemmel bir şekilde çalıştı. Ancak Mini 3 Pro düz bir yüzeyde (zemin veya masa gibi) bekleme modunda tutulduğunda bir süre sonra ısı dağılımı etkilenmeye başladı.

Bu sorunu çözmek için DJI, drone’u bir sıcaklık kontrol sistemi ile donattı. Sistem, drone bekleme modundayken, mevcut sıcaklığı algılayabilmesini ve aşırı ısınmayı önlemek için otomatik olarak kapanıp kapanmamasına karar verebilmesini sağladı.

DJI daha sonra Mini 3 Pro‘yu 25 ℃ ortam sıcaklığına sahip bir kapalı ortamda test etti ve sabit durumda tutulduğunda drone için ortak bir bekleme süresi belirledi. Bu süre aşılırsa, aşırı ısınmayı önlemek için drone otomatik olarak kapanabilir.

  • Yerde bekleme modundayken: yaklaşık 22 dakika
  • Güncellerken: yaklaşık 19 dakika
  • Açıldıktan hemen sonra QuickTransfer’ı kullanırken: yaklaşık 35 dakika
  • İnişten sonra QuickTransfer’ı kullanırken: yaklaşık 35 dakika

DJI, çoğu görev için bu süreyi yeterli buldu, ancak bazı kullanıcılar, güncellemeler sırasında drone’u soğutmak için bir masa fanı kullanmak veya drone’u prize takmak yerine SD kartı çıkararak görüntüleri aktarmak gibi geçici çözümlere yöneliyor.

Sonuç olarak? Bazı aşırı ısınma, sosyal medya için yüksek kaliteli dikey görüntüler çekmek üzere 4K/60fps video, ActiveTrack, üç yönlü engel algılama ve 90 derece yalpa dönüşü içeren 250 gramın altındaki bir drone için hafif bir işlemlerdir. 759 $’lık Mini 3 Pro’nun (Türkiye Fiyatı şu anda 22 bin tl civarında) , öncekiler gibi paketleme ve herhangi bir yere götürme için aynı kompakt katlanabilirliğe sahip olduğunu hatırlamak önemlidir , ancak diğer DJI drone’larından daha fazla yerleşik özelliğe sahiptir.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu