Drone MarkalarıGündemTamer SAVAŞYazarlar

2021 Yılının En İyi Drone Markaları

Drone Industry Insights (DII) araştırma firması, ana işi drone üretmek olan 500’den fazla küresel şirketi analiz ederek 2021 yılının en iyi drone markalarını belirledi. Analiz sonucunda 2021 yılının en iyi firmaları ortaya çıktı.

Sıralamada en üstte, profosyonel tüketici sektöründeki çok rotorlu drone üreticileri yer aldıgı görüldü. DII’ye göre 2021’in en büyük üç ticari drone üreticisi:

  1. DJI
  2. Parrot
  3. XAG

DJI, 2021’de %70-80 arasında tahmin edilen küresel pazar payıyla ticari drone üreticilerinin tartışmasız lideri olmaya devam ediyor. Ancak diğerleri, enerji ve inşaat gibi sektörlere profesyonel çözümler sunan daha niş tedarikçiler olarak yer alıyor.

Dji Mavic Mini 3

Parrot, yine de bir istisna gibi görünüyor. Şirket, işten çıkarmalar ve devam eden satış düşüşleriyle geçen zor yıllara rağmen 2. sırada yer aldı. Dji’ya göre “[Parrot] dünyanın en önde gelen drone üreticilerinden biri olmaya devam ediyor.” Ve diğer birçok üretici gibi, Avrupa drone grubu, DJI ürünlerinin yerini almak üzere ABD Ordusu ve Savunma İnovasyon Birimi gibi devlet kurumlarına ürünler sunmak için ABD’deki fırsatı kullanıyor.

Parrot Ebee

Üçüncü sırada yer alan XAG, bir başka Çinli drone üreticisidir. Şirket başlangıçta tüketici dronları geliştirdi, ancak şimdi esas olarak tarım dronları üretmeye odaklanıyorlar. 2013 yılında insansız hava araçlarını piyasaya sürdükten sonra, artık Çin’in tarım dronları pazarının yarısından fazlasına sahipler.

XAG

2021’in en iyi çift kullanımlı drone üreticileri

DII, raporlarının bir parçası olarak, çift kullanımlı drone üreticilerini, yani hem ticari hem de devlet kullanımı için drone geliştirenleri de yakından inceledi. İşte bu kategorideki en iyi şirketler:

  1. AeroVironment
  2. Insitu
  3. Aeronautics

AeroVironment, en iyi ABD askerleri için kullandıkları sırt çantası boyutunda dronların üreticisi olarak bilinir. Şirket, son birkaç ayda, drone tekliflerini daha büyük uçakları içerecek şekilde genişletmek için Arcturus UAV satın almak da dahil olmak üzere portföyünü genişletmek için birçok anlaşma imzaladı.

İkinci sıradaki Insitu, Boeing‘in 2008 yılında yaklaşık 400 milyon dolara satın aldığı bir şirket. Insitu, 2019’da rekabetçi kalabilmek için işleri kesmek zorunda kaldığında bazı zorluklarla karşılaştı. Yine de DII, Insitu’nun yaygın olarak kullanılan askeri platformları ScanEagle ve RQ-21A Blackjack sayesinde dünya çapındaki en önemli ve en iyi drone üreticilerinden biri haline geldiğini vurguluyor.

İsrailli drone üreticisi Aeronautics, DII’nin çift kullanımlı drone üreticisi sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Rafael Advanced Defence Systems’ın 2019 sonunda şirkette %50 hisse satın aldığını belirtmekte fayda var.

Bölgesel Hakimiyet

DII ayrıca, donanım pazarına ticari dronlar için Çinli şirketlerin hakim olduğuna dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük 40 ticari drone üreticisinden 11’i Çin’den olması ise ilginç olmasa gerek.

İlginç bir şekilde, ABD’li üreticiler çift kullanımlı dronlar için pazar payına hükmediyor. Bu sektördeki şirketler genellikle savunma veya diğer devlet bakanlıkları ile milyonlar değerinde sözleşmeler imzalayabiliyor.

DII ayrıca, yenilikçi ürünler ve akıllı stratejik ortaklıklar yoluyla ticari üretici tüketici pazarındaki üstünlüğünü koruyan DJI’nin etrafından dolaşmanın bir yolu olmadığını da kabul ediyor. Bununla birlikte, dünya çapında, güvenlik açısından kritik ve son derece zorlu işler için tekliflerinin önemli olduğunu kanıtlayan başka büyük drone üreticileri de var.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu