Drone MarkalarıGündemTamer SAVAŞYazarlar

Kakao Üretiminde Drone Kullanılıyor

Ekvador, çikolataların ana maddesi olan kakaonun dünyanın önde gelen ihraçcısıdır. Ülkedeki kakao üretiminin %90’dan fazlası küçük çiftlik sahipleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak yoğun sezonda mahsul fiyatlarında ve işgücü kıtlığındaki düşüş eğilimi, çiftçileri verimliliği artırmak ve kârlı kalmak için mücadele etmeye zorladı. Bu nedenle çiftçiler meyve ağacı ilaçlaması için drone’lara yöneldiler.

2021’in en büyük üç ticari drone üreticisinden biri olan XAG,  yeni bir blog yazısında , ortak şirketi Megadrone ile Ekvador’un ikinci büyük şehri Guayaquil’de 180 hektarlık bir kakao çiftliğini yönetmek için nasıl sözleşme imzaladığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Söz konusu kakao çiftliği bir dağın üzerinde bulunuyor ve eğimli, engebeli arazisi, büyük yer makineleriyle ulaşmayı zorlaştırıyor. Yıllar içinde, işe alınan işçiler ekinleri elle ilaçladılar ve çiftliğe gübre serptiler. Bu süreç, yeterli emekle bile en az bir ay sürüyor.

Ancak bu büyüme mevsiminde, çiftlikte iki adet XAG P serisi tarım drone’u kullanıldı ve dört günden kısa bir sürede gübre ve mantar ilacı püskürtme işlemini tamamladı.

Çiftlik sahibi, manuel işlemler sırasında haşere kontrolü veya hastalık önlemede ilaçlama yapmak için en iyi zamanı genellikle kaçırdığını açıklıyor. Ancak dronların yardımıyla, şiddetli yağmurlardan hemen sonra büyümeyi hızlandırmak için zamanında mantar ilacı spreyleri uygulayabilir ve gübre tedarik edebilir. Havadan püskürtmeye ek olarak, drone, kakao ağaçlarının karmaşık yeryüzü şekliyle başa çıkmak için tamamen otomatikleştirilebilir.

“XAG’ın tarımsal drone’u çoğu insan tarafından kolayca çalıştırılabilir. Drone’u başlatmadan önce, pilot sadece uçuş yolunu planlar ve bir mobil uygulamada parametreleri ayarlar. Bu, yaşlı işçilerimiz için bile öğrenmek için uygun” diyor çiftlik sahibi.

Önümüzdeki üç ay içinde, Ekvador’daki kakao tarlaları, kakao kabuklarının yaprak besleme ve böcek ilacı püskürtmenin gerekli olduğu hayati bir aşamaya girecek. Yüksek çeviklikleri ve verimlilikleri ile dronlar, kakao çiftçilerini, küresel pazarın hayran olduğu kaliteli aromatik kakao çekirdekleri üretmeleri için güçlü bir şekilde destekleyebilir.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu