GündemRegülasyonlarTamer SAVAŞYazarlar

İHA Eğitimi – Yeni Dönem Başladı

Gelecek, Geliyor, Geldi derken İHA eğitimi alanında artık Milli Eğitim Bakanlığı da işin içerisine girdi. Ne demek istiyoruz. Eskiden İHA 0/1/2 eğitimlerinden birini almak istiyorsanız SHGM onaylı yetkili eğitim kurumlarından talimatça belirlenen saatlerde eğitim almanız yeterliydi. Eğitim sonunda ehliyetinizi hemen alıyordunuz (İHA 2 de durum biraz farklı bu yazıda sadece İHA 0/İHA 1 eğitimleri baz alınmıştır).

İHA Eğitimi – Ne Değişti

İHA 0 veya İHA 1 Ticari Pilot Sertifika eğitimi almak isteyenler yani drone ehliyetine sahip olmak isteyenler için artık teorik sınav ve pratik uygulama derslerinin geldiğini söyleyebiliriz. Teorik sınavın nasıl yapılacağı ise önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Pratik uygulama da ise adaylar alınan eğitime göre bakım onarım ve uçuş eğitimlerini pratik olarak yapabileekler.

İHA Eğitimleri Kaç Saat Oldu

Bu açıdan bakıldıgında pratik eğitimin gelmesi ve sınavın olması biz eğitimciler için güzel bir gelişme oldugunu söyleyebiliriz. Ancak arka planda bize ek olarak iş yükü getireceği aşikar.

Ders saatlerinde ise ufak değişikliklerin oldugunu görüyoruz. İHA 0 eğitimi 12 saatten 16 saate yükseltildi, İHA 1 eğitiminin ise 36 saatten 32 saate indirildi. Günde en fazla 8 saat ders yapılacabileceği düşünüldüğünde İHA 0 eğitimi 2 gün, İHA 1 eğitimi ise 4 günde tammalanmasını bekliyoruz.

Diğer taraftan artık eğitim kurumları istedikleri başka şehirlerde eğitim açamayacaklar. Eğitim kurumları neredeyse adaylar orada eğitim almak zorundalar. Sürücü kursları gibi .

Son olarak drone sektörü bildiğiniz gibi büyüyor. 2016 yılında başlayan mevzuat çalışmaları da buna istinaden gelişiyor. Eğitimler , izin, kayıt , tescil, özel uçuş izinleri vb. gibi birçok alanda önümüzdeki günlerde farklı gelişmelerinde olacağını tahmin ediyoruz. Drone sektörü dinamik ve biz buna ayak uydurmalıyız.

Uçuş İzinlerinde Gelişme Var mı

Önümüzdeki günlerde mevzuatın güncellenmesini bekliyoruz. Muhtemelen burada da gelişmeler olacak. Hep birlikte takip edelim.

Dronenunuza taş değmesin 🙂

Sağlıcakla kalın.

Dr. Tamer SAVAŞ

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu