Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Tokyo Olimpiyatlarında Drone Gösterisi

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda hayranlık uyandıran drone gösterisi ni hep birlikte gördük. Şimdi, bu yeni kamera arkası videosunda yüzlerce insansız hava aracının kalkışını ve çarpıcı kayan yıldızlar gibi gece gökyüzüne yükselişini detaylıca izleyelim ve bu iş nasıl yapılıyor bi bakalım.

Binlerce Drone Gösteri Yaptı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları sırasında göz kamaştıran drone ışık gösterisi, Cuma günkü Açılış Töreninin en güzel anlarından biriydi.

1.824 Intel Shooting Star 3 insansız hava aracından oluşan bir filo, Tokyo 2020’nin mavi-beyaz damalı amblemine geçmeden önce karmaşık bir geometrik şekiller seti oluşturmak için Olimpiyat Stadı’nın üzerinde gökyüzüne çıktı. Olimpiyat Oyunları, LED donanımlı dronların daha sonra dünyanın dev bir 3D modelini oluşturmak için yeniden bir araya getirilmesini temsil ediyor ve COVID-19 salgınının ortasında birçok kişiye umut veriyor.

Şimdi, yeni bir kamera arkası videosu, bu ikonik, duygusal anın nasıl yaratıldığını gösteriyor.

Tokyo Olimpiyatları Drone Gösterisi Kamera Arkası

Intel ekibi , Açılış Töreni anlatısına dronları dahil etmek için Tokyo 2020 yaratıcı ekipleriyle yakın işbirliği yaptı . Amaç, birlik ve umut gösterisiyle dünyanın ve sporcularının birlikte daha güçlü olduğunu göstermekti.

Yalnızca 340 gram ağırlığındaki Intel Shooting Star 3 drone‘lar eğlence amaçlı özel olarak tasarlanmıştır ve benzersiz parlaklık ve canlılık sunan dört LED ile donatılmıştır. Bu arada, her drone, daha yüksek çözünürlüklü animasyonlar, daha keskin görüntüler ve daha dinamik 3D animasyonlar için gerekli olan artırılmış konumsal doğruluk için gerçek zamanlı kinematik (RTK) GPS özelliğine sahiptir.

Bu arada, bu gösteri Intel’in Olimpiyat Oyunları için ilk kez bir drone ekranı programlaması değil. Şirket, Olimpik Kış Oyunları PyeongChang 2018’de 1.200’den fazla drone ile gösteri yaptı ve bir Olimpiyat etkinliğinde ilk drone ışık gösterisini sağladı. Intel, açılış töreni ve her geceki zafer töreni performansları için farklı sporların animasyonlarını ve ikonik Olimpiyat halkalarının oluşumu da dahil olmak üzere Olimpiyatla ilgili çeşitli logoları içeren özel animasyonlar tasarladı ve geliştirdi.

Ülkemizdede önemli günlerde drone gösterilerini görmekteyiz. Bunlardan br tanesi 30 Ağustos Zafer Bayramında 300 İHA ile gyapılan gösteri.

Önümüzdeki günlerde de artık daha fazla drone gösterisi görebiliriz.

Sağlıcakla Kalın

Dr. Tamer SAVAŞ

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu