DjiGündemYarış DroneYazarlar

Dji FPV Drone İnceleme

Geçtiğimiz günler hatta aylar öncesinden duyurdugumuz Dji FPV Drone’nun lansmanı 2 Martta resmi olarak yapıldı. Dji firması FPV sektörünü daha da ileri götüreceği benziyor. Ama şunu şimdiden söyleyeyim bu drone öyle profesyonel drone’lar gibi yavaş uçmuyor. aşırı hızlı uçtugunuzdan drone kazalarının bir tık daha artacağını üzülerek belirtmek isterim. Şimdi gelin Dji FPV drone’a hep birlikte inceleyelim.

Dji FPV Drone İlk İnceleme

Bu yepyeni DJI FPV drone öncelikle normal dronelara göre daha hızlı oldugunu teknik özelliklerine bakarak inceleyelim

FPV Drone Teknik Özellikleri

Görüldüğü gibi drone sadece 795 gr. ağırlığında .Yani Mavic 2 serisi bir drone ağırlıgında diyebiliriz.

Havada Kalma süresi yaklaşık 20 dk ile FPV sektörüne ateş gibi girdiğini bu rakam ile çok FPV drone’u sektörün dışına atacağını şimdiden söyleyebilirim.

Çalışma Frekansı 2,4-5,8 Ghz ile bir değişikliğin olmadıgını görüyoruz. FCC, CE ve SRRC modlarının oldugunu bununla birlikte farklı menzil uzunluklarının olacağını görüyorum.

FPV Drone Kamera Özellikleri

Kamera özelliklerine bakacak olursak, sensörünün mavic air,spark ya da mavic 2 zoom boyutunda oldugunu görüyoruz. 12 M ile fotograf kalitesinin çok iyi oldugunu söyleyebilirim.

Video da ise 4K ve 60 fps ile bir kez daha FPV drone sektöründe taşları yerinden oynatacak gibi.

FPV Drone Batarya Özellikleri

Droneun 2000 mA lık bir batarya ile 20 dk. havada kalma kapasitesi gerçekten çok FPV drone pilotunu tatmin edeceğini söyleyebilrim. Batarya olarak 6S Lipo batarya kullanılmış ve 22.2 V ile çalıştıgını görebiliyoruz.

Pervane Özellikleri

Dji firmasının ürettiği diğer drone lara nazaran bu modelde, diğer FPV dronelarda oldugu gibi 3-blade pervane kullanıldıgını görüyoruz. Bu sayede daha çevik hareketler yapabiliyor, daha fazla hız yapabiliyoruz.

Drone Bileşen Özellikleri

Diğer Dji dronelara nazaran, FPV drone kullanırken muhakkak dji’ın googles gözlüğünü kullanmamız gerekiyor. Ve bunlarında birbirine eşli (link) olması gerekiyor.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu