Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Süpersonik Drone

Singapur merkezli havacılık şirketi Kelley Aerospace firması , süpersonik insansız savaş hava aracı (UCAV) konseptini resmen başlattı ve isimleri açıklanmayan müşterilerden 100’den fazla sipariş aldığı bildirildi.

 Proje yetkilisi:“Bu drone için en son teknoloji sürü ve otonom hava uçuş mantığı ile sınırı zorlayan ve onu müthiş bir İHA yapan dünyanın ilk süpersonik İHA’sı olduğu söyleniyor . İnsanlı uçakları tamamlayacak ve hava savaş alanında bir kuvvet çarpanı olacak şekilde tasarlandı ” 

Supersonik drone, karbon fiberden yapılmış bir monokok (tam anlamıyla tek kabuk) özelliğine sahip. Bu, onu maksimum 37.038 lbs (16.800 kg) ağırlıkla 2.600 Nm’den (4.800 km) fazla uçmaya yetecek kadar hafif hale getirir. Drone’nun 16 milyon dolardan fazlaya mal olması bekleniyor, ancak temel sürüm sonunda 9 milyon dolara düşebilir.

Proje yetkilisi: “Azaltılmış bir radar kesiti ve kızıl ötesi imza için tasarlandı. Karbon fiber ve monokok tasarım, Arrow’a (UCAV Drone) olağanüstü bir güç ve sertlik kazandırıyor ”

Aslında, Arrow, çeşitli senaryolara uyacak ve birden fazla operasyon türüne hazır olacak şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Örneğin, ya yerden biri tarafından kontrol edilebilir ya da sadece otonom olarak kalkabilir. Ayrıca, bir insanlı uçak tarafından kontrol edilen bir uçak filosunun parçası olabilir veya bir uçtan diğerine bir operasyon gerçekleştirmek için tek başına uçabilir.

Proje yetkilisi, aralık ayında, özellikle bu yeni dronenun üretimi için en az 250 yeni iş yaratmayı düşündüğünü söyledi ve beş yıllık hedefinin, bir generalin parçası olarak savaş dronlarını kontrol etmek için yaklaşık 500 pilotu hazır hale getirmek olduğunu açıkladı.

Süpersonik insansız hava araçlarını ön sipariş eden müşteriler hakkında hiçbir ayrıntı verilmedi. Alıntılanan kaynağa göre, şirket şimdiden Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç’te iki prototip daha test ediyor.

Türkiye’de de Bayraktar firmasınca benzer bir ürün geliştiriliyor

Muharip İnsansız Uçak Sistemi ya da Bayraktar MİUS, Türk insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma tarafından tasarım çalışmaları devam eden, turbofan motorlu insansız savaş uçağıdır. Firma tarafından paylaşılan verilere göre Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS); 40,000 feet operasyonel irtifaya, 3,5 ton kalkış ağırlığına, 1 ton mühimmat taşıma kapasitesine, 0,8 mach seyir hızına, 4-5 saat havada kalış süresine ve Satcom antenine sahip olacak.

Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin 2023 yılından önce ilk uçuşunu yapacağı Selçuk Bayraktar tarafından açıklanmıştır.

Tasarımına 2013 yıllarında başlandı.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu