GündemTamer SAVAŞYazarlar

XQ-58A Valkyrie İHA

AFRL, XQ-58A Valkyrie uçuşunu ve yük serbest bırakma testini başarıyla tamamladı

XQ-58A Valkyrie, ALTIUS-600 model İHA’nın, ABD Ordusu Yuma Test sahasının bulundugu Arizona’da 26 Mart 2021’de yapılan bir testte testlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini gösteriyor.

(AFRL) – Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, XQ-58A Valkyrie’nin 26 Mart 2021’de altıncı uçuş testini Arizona, Yuma Proving Ground’daki dahili silah bölmesinden ilk sürümünü başarıyla tamamladı.

Kratos UAS ve Area-I ile ortaklaşa yürütülen bu test, XQ-58A’nın dahili silah bölmesinden bir ALTIUS-600 küçük, insansız uçak sistemi (SUAS) fırlatma yeteneğini gösterdi. Kratos, Area-I ve AFRL, SUAS iha için tasarlandı ve üretildi ve piyasaya sürülmesini sağlamak için yazılım geliştirildi. SUAS’ın başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinden sonra, XQ-58A, gösterilen çalışma kapsamını genişletmek için ek test noktalarını tamamladı.

Gösteri programı yöneticisi Alyson Turri, “Bu, Valkyrie’nin altıncı uçuşu ve uçuş sırasında yük bölmesi kapılarının ilk kez açıldığı zamandır” dedi. “Bu ilk SUAS ayırma gösterisine ek olarak, XQ-58A önceki uçuşlardan daha yüksek ve daha hızlı uçtu.”

Bu test ayrıca uygun fiyatlı, yüksek performanslı insansız hava araçlarının faydasını göstermektedir.

AFRL hakkında

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), Hava Kuvvetleri Dairesi için birincil bilimsel araştırma ve geliştirme merkezidir. AFRL, hava, uzay ve siber uzay gücümüz için uygun fiyatlı savaş teknolojilerinin keşfi, geliştirilmesi ve entegrasyonuna liderlik etmede önemli bir rol oynamaktadır. Dokuz teknoloji alanında 11.000’den fazla iş gücü ve dünya çapında 40 diğer operasyonla, AFRL temelden ileri araştırma ve teknoloji geliştirmeye kadar geniş bir bilim ve teknoloji portföyü sunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.afresearchlab.com

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu