Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

İngiltere İnsansız Savaş Uçağı Projesi

Bir İngiliz endüstri ekibi, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı için hafif ve uygun fiyatlı yeni bir savaş uçağı (LANCA) geliştirilmesinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

Spirit AeroSystems Belfast tarafından izin verilen Team Mosquito, 30 milyon £ (41 milyon $) değerinde bir proje için Ocak ayında proje başladı. Başlangıçta Northrop Grumman UK’yi de içeren araştırma ve geliştirme firması Intrepid Minds, Nisan ayında aviyonik tedarikçisi olarak konsorsiyuma eklendi. Spirit, projenin 2023’ün sonuna kadar insansız avcı uçağının tam ölçekli bir demosunu uçurma hedefine karşı “çalışmalar hızla ilerliyor” diyor.

Spirit, “Programın önemli kilometre taşları, gösterici konfigürasyonu olgunlaştıkça, üretim ve uçuş testi yolunda ile birlikte proje doğal olarak gözden geçiriliyor” diyor.

“Uçuş testi gösterimi için çalışırken, projenin temel gösterim hedeflerini desteklemek için şu anda birkaç önemli geliştirme faaliyeti üzerinde çalışıyoruz” diyor.

Buna ek olarak, programa katılan diğer tedarikçiler hakkında henüz bir ayrıntı yok ve bir motor sağlayıcısı özellikle mevcut değil.

“Proje olgunlaştıkça, uygun şekilde başka ortaklar ve tedarikçiler belirleyeceğiz. Team Mosquito’nun şu anki yapısından çok memnunuz. Northrop Grumman UK ve Intrepid Minds ile birlikte projenin hedeflerine ulaşmasını sağlamak için geliştirme ekibiyle birlikte doğru ortaklara sahip olduğumuzdan eminiz.”

İlk aşama-bir aktivite sırasında, insansız hava aracı için ön sistem tasarımları üretmek üzere üç ekip seçildi. Bunlar, Blue Bear Systems Research, Boeing Defence UK ve Team Black Dawn’ın da dahil olduğu Callen-Lenz tarafından yönetildi – Spirit tarafından geçen yıl Ekim ayında satın alınan bir işletme olan Bombardier Belfast.

LANCA’nın çabası, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin önerdiği Tempest avcı uçağına ek olarak veya sözde sadık kanat adamı olarak da dahil olmak üzere, gelecekteki bir muharebe hava sistemi yeteneğinin bir parçası olarak böyle bir platformu kullanma potansiyelini geliştirmek.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu