Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

eVTOL Döneminde Yeni Bir Aşama

Elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapan insansız hava aracı şirketi Joby Aero,etkileyici bir kilometre taşını geçtiğini duyurdu. California merkezli Joby firması, eVTOL İHA‘sının bir prototipinin tek bir pil şarjıyla 150 milden fazla seyahat ettiğini söylüyor. Bu bu landa şimdiye kadar yapılan en uzun uçuşlardan biri.

eVTOL tek bir pil ile rekor kırdı

Joby   , 21 Temmuz Salı günü eVTOL aracının tam boyutlu prototipinin tek bir pil şarjıyla toplam 154,6 mil uçtuğunu bildirdi . Test, şirketin California uçuş üssünde gerçekleştirildi. Önceden belirlenmiş bir hava devresi kullandı, araç bir saat 17 dakika içinde 11 kez uçtu. Yükün ağırlığı veya aracın pillerinin – 811 nikel-manganez-kobalt katotlu ve deneme için seçilen bir grafit anotlu lityum iyon üniteleri – inişten sonra tamamen harcanıp harcanmadığı veya bir şarjı tutulup tutulmadığı hakkında hiçbir ayrıntı verilmedi.

Tek pil şarjıyla bir eVTOL İHA’sı için uçuşun gerçekten en uzun olup olmadığı konusunda bazı anlaşmazlıklar olabilir. Bazı  raporlar,  Vermont merkezli Beta Technologies’in 7 Temmuz denemesi sırasında hava taksi prototipinin 205 mil uçtuğunu ortaya koyduğunu belirtiyor.

Joby, gelecekteki hava taksi hizmeti için pil performansının önemini vurguluyor

Her iki durumda da, Joby’nin maraton gezintisi, 2024 yılına kadar dört yolcu uçağının ticari hava taksi hizmetini başlatmayı planlayan bir şirket için büyük bir başarıydı.

Joby’nin kurucusu ve CEO’su JoeBen Bevirt, “Bugünün pil teknolojisiyle pek çok kişinin imkansız olduğunu düşündüğü bir şeyi başardık” diyor. “Böyle yaparak, San Francisco ve Tahoe Gölü, Houston ve Austin ya da Los Angeles ve San Diego gibi yerler arasında rahat, emisyonsuz hava yolculuğunu gündelik bir gerçeklik haline getirme yolunda ilk adımı atmış olduk.”

Joby , hava taksi hizmetinin lansmanına doğru ilerlerken pil geliştirme konusunda çok çalıştı . Hücrelerinin ortalama 26 mil uçuş aralığına ve 10.000’den fazla döngüye izin vereceğini söylüyor. Batarya Ar-Ge ekibi, tek bir batarya şarjı ile 150 millik artı eVTOL uçuşunun, gelecekteki teknolojik gelişmelerin neler getireceğine dair bir bakış olduğunu söyleyen eski Tesla uzmanı Jon Wagner tarafından yönetiliyor.

Wagner, “Bu uçağın enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve günümüzün pil teknolojisiyle her zaman mümkün olduğunu bildiğimiz şeyi kanıtlamak için çok çalıştık” diyor. “Doğru hücre kimyası ve tüm mühendislik ekibinin yoğun çalışmasıyla, günümüzün ticari olarak mevcut pillerinden en iyi şekilde yararlanabilen, dikkate değer ölçüde verimli bir uçak yaratmayı başardık.”

Joby, halihazırda ABD Hava Kuvvetleri uçuşa elverişlilik onayını almış olan gemisinin Federal Havacılık İdaresi sertifikasını almak için çalışıyor.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu