DjiGündem

Dji Mavic 3 inceleme

Gelecek, geliyor ha şimdi derken Dji Mavic 3‘ün çıkış tarihi belli oldu ve bize de ön inceleme yapma zamanı geldi. DJI Mavic 3’ün 20 Ekim 2021’de piyasaya sürüleceğine artık kesin bilgi.

Normalde DJI, DJI Mavic 3 gibi yeni bir ürün tanıttığında olduğu gibi , yeni drone’u hemen ve yalnızca resmi çevrimiçi mağazasında satmaya başlayacak. DJI’nin çıkış tarihinden kısa bir süre sonra Mavic 3‘ü büyük miktarlarda göndermeye başlaması da bekleniyor. Muhtemelen çıkış tarihinden bir ya da iki ay içerisinde Türkiye’de olmasını bekliyorum.

Çıkış tarihi belli oldu, şimdi de sosyal medya da yayınlanan bazı teknik bilgiler ve görüntülerle birlikte sizinle bir ön inceleme yapmak istedik. Haydi Başlayalım.

Genel Özellikler

DJI Mavic 3, çok yönlü bir engellerden kaçınma sistemi, bir kızılötesi algılama sistemi, telefoto ve 5.2K video ve 20MP fotoğraf çekebilecek geniş açılı kamera ile tamamen stabilize 3 eksenli bir gimbal ile donatılacaktı. 920 gram ağırlığındaki drone, maksimum 46 dakika uçuş süresine sahip olacak.

46 dakika uçuş süresi ile sektörü epeyce sarsacağı benziyor. ŞLu ana kadar üretilen Dji Dronelarda havada kalma süresi en fazla 34 dakikaydı.

Mavic 3 Kamera ve Uçuş Modları

Mavic 3’ün birincil kamerası, Inspire 2 drone için tasarlanmış DJI Zenmuse X5S profesyonel gimbal kamerada bulunana benzer bir Micro Four Thirds (M4/3) sensörüdür. İkincil kamera, ½ inçlik bir sensöre sahip ve drone’a 28x hibrit zoom yeteneği kazandıracak 7x optik zoom lensini desteklemesi bekleniyor.

Ayrıca Mavic 3, çeşitli engellerden kaçınma ve akıllı uçuş modlarına sahip olacak. Hyperlapse‘i destekleyecek ve kullanıcıların özellikle çarpıcı görüntüler oluşturmak için zamanı çarpıtmasına olanak tanıyacak. QuickShots, dronun profesyonel kalitede bir çekim için karmaşık bir hava rotasında gezinmesini sağlar. ActiveTrack teknolojisi, Mavic 3’ün engellerden kaçınırken nesneleri otomatik olarak takip etmesine izin verecektir.

Bu arada, drone zaten doğada da görüldü:

Mavic 3 Teknik Bilgiler

Mavic 3 Kumanda

Yeni DJI Smart Controller V2, Mavic 3 ile birlikte piyasaya sürülecek. Bu, DJI’nin tescilli OcuSync video iletim teknolojisinin en son sürümünü içerecek ve drone’nun HD videoyu gerçek zamanlı olarak 15 km veya neredeyse 10 mil mesafeye iletmesine olanak tanıyacak. Yerleşik 5.5 inç ekran, 1920×1080 piksel çözünürlüğü destekler.

Kumanda, çok çeşitli drone ve gimbal kontrollerinin yanı sıra özelleştirilebilir düğmelerle donatılmıştır. Beklenen 3 saatlik maksimum pil ömrüne sahiptir.

DJI Mavic 3’ün fiyatı ne kadar?

En önemli sorulardan birisi de şüphesiz ne kadar olacağı.

Drone’nun temel versiyonu 1.600 dolara mal olacak. Türkiye Fiyatının ise 30-40 bin arasında olmasını tahmin ediyorum. Ancak kullanıma sunulacak üç paket var:

  • DJI Mavic 3 Standart
  • DJI Mavic 3 Fly More Combo
  • DJI Mavic 3 Cine Premium Combo

Her pakette bekleyebilecekleriniz şunlardır:

Değerlendirme

Uzun süredir Beklenen Mavic 3, şüphesiz drone sektörünü ciddi şekilde etkileyecek. Mavic 3 haliyle profesyonel fiyatı ve özellikleri ile profesyonel kesime daha çok hitap ettiğini görüyoruz. Havada kalma süresi ve kamera özellikleri ile sektörü tatmin edeceği ancak fiyatı ile çoğu kesmin uzaktan bakacağı bir drone.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu