DjiGündemTamer SAVAŞYazarlar

Mavic 3 Enterprise Drone Özellikleri

Mavic 3 Enterprise (M3E), günlük operasyonlar için kompakt, taşınabilir ve güçlü bir drone olarak karşımıza çıktı. İster profesyonel olmaya hazır bir hobi pilotu olun, ister ticari filonuzu desteklemek için çok yönlü bir platform arayın, Mavic 3E yeni bir endüstri ölçütü olmacaktır.    

M3E’nin özellikleri, onu bugüne kadarki en erişilebilir ve yetenekli ölçüm dronumuz haline getirirken, termal bir versiyon olan Mavic 3T, acil durum, inceleme ve gece operasyonları için kullanıma elverişlidir. İşte Mavic 3 Enterprise Serisini nihai taşınabilir ve profesyonel drone platformu yapan yedi en önemli özelliği:

 

Kamera

M3E ile odak noktamız, veri derinliği ve çıktı kalitesinden ödün vermeden havadan araştırma yapmak için gereken süreyi azaltmak olmuştur. Mavic 3E, devasa geniş açılı 4/3 CMOS, 20MP sensör ve araştırma uçuşları sırasında hareket bulanıklığını azaltan mekanik deklanşör ile tam olarak bunu sunar. Yeni kamera aynı zamanda 0,7 saniyelik hızlı aralıklı çekime olanak tanıyarak haritalama görevlerini önceki modellere kıyasla çok daha kısa sürede tamamlamanıza olanak tanır. 

Düşük ışık zorluklarının da üstesinden geldik. Mavic 3E’nin Geniş kamerası, geliştirilmiş düşük ışık yazılımının yanı sıra 3,3μm piksele sahiptir, loş koşullarda performansı bir sonraki seviyeye taşır ve potansiyel operasyonel pencerenizi büyük ölçüde artırır. Erken ve geç görev başlatmaları artık gerçek bir olasılıkken, bulutlu günlerde görüntü kalitesinden ödün vermeden de gerçekleştirilebilir. 

Son fakat kesinlikle en az değil, M3E, 56× Max Hybrid Zoom‘u destekleyen bir 12MP Zoom kamera ile donatılmıştır. Pilotlar, kademeli yakınlaştırma artışları yerine önemli ayrıntıları uzaktan sorunsuz, sürekli bir akışla tespit edebilir. 

RTK modülünü mekanik obtüratör, 0,7 saniyelik kısa aralıklı çekim ve gelişmiş düşük ışık performansı ile birleştirerek, M3E’nin hızlı hava araştırmaları için gidilecek platform olmasını bekliyoruz. 

Katlanabilir ve hafif

M3E, 2021’in sonunda eleştirel beğeni toplayan ve endüstrinin nispeten küçük uçak beklentilerini yeniden tanımlayan Mavic 3 platformunun üzerine inşa edilmiştir. M3E, katlanabilir ve hafif formunu bir dizi güçlü özellikle birleştirerek bu temel yeteneklerin üzerine inşa edilmiştir. 

M3E tek elle taşınabilir ve her an konuşlandırılabilir, bu da onu yeni başlayanlar için mükemmel ve yerleşik drone programları için çok yönlü bir araç haline getirir. Her zamanki gibi, güçten ödün vermeden taşınabilirliğe odaklandık. M3E’nin 45 dakikalık uçuş süresi, her görev sırasında bolca yer kaplamanıza olanak tanır. Tek bir uçuşta 2 kilometre kareye kadar ölçüm yapabilmektedir. 

Güçlü güvenlik ve bağlantı özellikleri

M3E, en çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenlik ve performansa öncelik veren sağlam bir platformdur. En gelişmiş engel algılama ve navigasyon sistemleri, işletme pilotlarına kaza riskini azaltmak için gereken rehberlik ve geri dönüşleri sağlar.

DJI’nin Gelişmiş Pilot Yardım Sisteminin (APAS) en son yinelemesi, her yöndeki engelleri algılamak ve Kaçınma modundayken uçuş yolunuzu otomatik olarak yeniden yönlendirmek için altı görüş sensöründen ve iki geniş açılı sensörden gelen verileri birleştirir. Bu tetikleyicilerin yakınlığını ve uçağın fren mesafesini görev gereksinimlerinize uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. APAS ayrıca M3E’nin mümkün olan en verimli, sorunsuz dönüş yolculuğunu planlayan ve başlatan gelişmiş Eve Dönüş özelliğine de rehberlik eder.  

İster acil durum operasyonlarını destekliyor olun ister teftiş yapıyor olun, M3E’nin entegre AirSense sistemi, pilotlara ADS-B sinyallerini ileten yakındaki mürettebatlı uçaklar hakkında erken uyarı sağlar.  

Bağlantı açısından M3E, DJI’nin en yeni görüntü aktarım teknolojisine sahiptir. Dört antenli O3 Enterprise Transmission, karmaşık ortamlarda pilot ve uçak arasında daha kararlı bir bağlantı sağlar. 

Uçuş ve görev verimliliği için optimize edildi

Profesyonel drone pilotları için vakit nakittir. Acil durumlarda birkaç dakika da yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. Bu nedenle Mavic 3 Enterprise serisi operasyonel verimlilik göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. 

45 dakikalık etkileyici uçuş süresinin yanı sıra, 100 W hızlı şarj ve yeterli pile sahip pilotların gerektiğinde 24 saat hava varlığını sürdürmelerine olanak tanıyan üç pilli 100 W şarj istasyonu ile görev kesintilerini en aza indirdik. 

Hava sörveyleri için, 0,7 saniyelik aralıklı çekim, haritalama görevlerinin normal sürenin çok daha kısa bir sürede tamamlanmasını sağlar. 

Bu özellikler, M3E’yi zaman baskısı altında hızlı müdahale görevleri ve anketler için ideal bir platform haline getirir.  

Ticari pilotlar için güçlendirici aksesuarlar

M3E, ticari drone pilotlarının ve kurumsal kullanıcıların çalışmalarını geliştirmek için bir dizi aksesuarla birlikte sunulur. İlk olarak, M3E, doğrudan güneş ışığında mükemmel ekran görünürlüğüne sahip güçlü bir uzaktan kumanda olan yeni DJI RC Pro Enterprise ile uyumludur ve pilot ile çevredekiler arasında doğrudan iletişim için yerleşik bir mikrofon ve Metin-Konuşma işlevi vardır.

Yeni bir Hoparlör, eskisinden daha az pil tüketimi ile daha fazla ses seviyesi sunar; Pilotlar, uzaktan kumanda aracılığıyla mesajları doğrudan kaydedebilir veya yerleşik metinden sese işlevinden yararlanabilir.

Azaltılmış ağırlığa sahip yeni bir RTK modülü, D-RTK 2 Mobil İstasyonunun yanı sıra hassas ölçümler ve santimetre düzeyinde doğruluk sağlar.

Daha önce Mavic 2 Enterprise Serisinde bulunan Beacon aksesuarı artık M3E’ye tamamen entegre edilmiştir, bu nedenle gece uçuşları ve düşük ışıklı görevler sırasında yerel yönetmeliklere uyarken bir aksesuar yuvası kullanmanıza gerek yoktur. 

İki model, sayısız uygulama

Mavic 3 Enterprise Serisi, M3E ve M3T olmak üzere iki modelde mevcuttur. 

M3T, 48MP Geniş açılı kamera ve DJI’nin amiral gemisi 640 × 512 termal sensörünün yanı sıra M3E ile aynı 12MP 56x Hybrid Zoom kameraya sahiptir. 

İkincisi, nokta ve alan sıcaklık ölçümlerini, yüksek sıcaklık uyarılarını, renk paletlerini ve izotermleri destekler – bunların tümü, gece uçuşları, yangınla mücadele operasyonları ve arama ve kurtarma görevleri sırasında hedefleri belirlemenize ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.

Mavic 3T’nin termal ve yakınlaştırma kameraları, uçuş sırasında kolay karşılaştırmalar için 28× sürekli, yan yana yakınlaştırmayı mümkün kılarak, senkronize bölünmüş ekran yakınlaştırmanın gücünü parmaklarınızın ucuna getirir. 

Kapsamlı bir yazılım paketi ve güçlü geliştirici araçları

M3E, tüm uçuş sırasındaki yetenekleri, yük yönetimini, görev planlamasını ve filo analitiğini desteklemek için Kurumsal ekosistemimiz genelinde güçlü yazılımlarla bağlantı kurar. Pilot 2 ve Flighthub 2 uygulamaları, uçuş yönetimini basitleştirir ve her görevi sezgisel ve işbirlikçi hale getirir. DJI Terra, halihazırda etkileyici bir havadan ölçüm çözümü olan şeyin tam haritalama kapasitesinin kilidini açar. DJI’nin Termal Analiz Aracı 3.0, M3T’nin daha akıllı denetimleri destekleme potansiyelini ortaya çıkarır.   

Ayrıca M3E’yi geliştiricilerin ellerine teslim etmeye kararlıyız. M3E’nin üzerine inşa etmek isterseniz, Payload SDK ve Mobile SDK, üçüncü taraf yükleri entegre etme ve DJI Pilot 2 uygulamasının üzerine inşa etme sürecini basitleştirir. Kendi çözümünüzü oluşturuyorsanız, DJI’nin Bulut API’si, geliştiricilerin M3E’nin donanımını, video akışını ve fotoğraf verilerini üçüncü taraf yazılımlara bağlamasına olanak tanır. 

Geliştirici topluluğumuzun M3E’nin üzerine neler inşa edeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. 

Küçük ticari dronları yeniden tanımlıyor

M3E’nin boyu küçüktür, ancak günlük operasyonlar için çok yönlü bir platforma ihtiyaç duyan profesyoneller ve herhangi bir drone programı için oyunun kurallarını değiştiren yetenekler vaat eder. 

En yeni kurumsal platformumuz, “küçük” ticari dronlar için endüstri standardını yeniden tanımlıyor. Mekanik bir deklanşör, bir 56× zoom kamera ve bir RTK modülünü taşınabilir ancak güçlü bir platformla birleştirerek Mavic 3E, görev verimliliğini yeni zirvelere taşıyor.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu