GündemMiTamer SAVAŞYazarlar

DJI Mini 2’ye alternatif Fimi X8 Mini

Xiaomi Fimi X8 Mini şeklinde DJI Mini 2’ye bir alternatif yakında piyasaya çıkacak gibi görünüyor. Teknik özellikler ise şöyle: 250 gram civarında ağırlık (sürüme bağlı olarak), 4K kamera, yaklaşık 30 dakika uçuş süresi ve yaklaşık 8 km menzile sahip bir kontrol cihazı. Ek olarak, Fimi X8 Mini, DJI Mini 2’nin sahip olmadığı bir dizi akıllı uçuş modu bulundugunu da görüyoruz.

Xiaomi, DJI Mini 2’ye alternatif olarak Fimi X8 Mini’yi sunuyor

Mi’den Fimi’ye

Drone üreticisi Xiaomi’nin en son 2016 yılında Mi drone ile tanıtıldığı görüldü. O zamanlar , DJI’nin Phantom serisine aşağı yukarı bir alternatifti. Daha sonra şirket, popüler DJI Mavic’e Fimi X8 şeklinde bir cevap buldu. Daha sonra Fimi X8 SE 2020 biçiminde bir güncelleme aldı.

Xiaomi Fimi X8 Mini

Çok kompakt ve hafif drone’lara artan ilgi, Xiaomi’nin bu segmentte yeni bir drone, Fimi X8 Mini’yi piyasaya sürmesine yol açtı. Ağırlık, seçtiğiniz bataryaya bağlıdır: biraz daha ucuz olan Standart batarya ile drone 258 gram, Pro batarya ile cihaz 245 gram ağırlığındadır. Uçuş süresi çok farklı değil: Standart batarya ile 30 dakika ve Pro batarya ile 31 dakika.

Ürün resimlerine ve özelliklerine bakıldığında, Fimi X8 Mini, DJI’nin popüler Mini 2’sine doğru bir cevap gibi görünüyor: katlanabilir tasarım, gimbal stabilize 4K kamera, yaklaşık 30 dakika uçuş süresi, maksimum uçuş hızı 16 m / s (hemen altında 38 mil). Ve biraz daha hafif olan Pro pili tercih ederseniz, 250 gramın biraz altında.

Teknik Özellikler

Spesifikasyonlara daha yakından bakarsanız, Mini 2 ile görülebilen birkaç fark vardır. İlk olarak, Xiaomi biraz farklı bir sensör, yani bir Sony 1 / 2.6 ” CMOS sensör kullanıyor (Mini 2, 1 / 2.3” içerir. Sensör). Daha önemli bir fark, Fimi X8 Mini’nin mini 2’de olmayan bir dizi akıllı uçuş modu sunmasıdır.

Fimi X8 Mini’nin kamera özellikleri, Mini 2 ile doğrudan karşılaştırılabilir: 30 fps’de 4K’ya kadar çözünürlük, maksimum bit hızı 100 Mbps, fotoğraf çözünürlüğü 12 megapiksel. Fimi X8 Mini aynı zamanda panoramik fotoğraflar çekme imkanı sunar ve DNG RAW formatında fotoğraf çekmek mümkündür.

Fimi X8 Mini, konumlandırma için GPS, Glonass ve Beidou kullanır. Bağlantı kesilirse, drone otomatik olarak geri uçacaktır (eve dönüş). Sağlanan iniş pistinde hassas inişler için alt kısımda bir kamera da bulunmaktadır. Uçuşa yasak bölgelere sahip bir veritabanı da vardır. Mini 2’de olduğu gibi, engel algılama bir seçenek değildir.

Kontrolör

Dahili kontrolör, Xiaomi’nin DJI’dan OcuSync’e cevabı olan verileri aktarmak için TDMA’yı kullanıyor. Maksimum menzil 8 km olacaktır. Denetleyicinin daha küçük aralıklı bir CE moduna sahip olup olmadığı açık değildir. Xiaomi, tüm özelliklerin kullanıcı dostu bir şekilde erişilebilir olmasını sağlayan, işlem için yeni bir uygulama geliştirdi.

Drone’u kontrolör olmadan kullanmak ve ekrandaki sanal çubukları kullanarak doğrudan akıllı telefondan kontrol etmek de mümkündür. Ardından sinyal aktarımı için Wi-Fi kullanılır ve sonuçta maksimum menzil en fazla birkaç yüz fittir.

Fiyat ve kullanılabilirlik

Şu anda, Xiaomi Fimi X8 Mini yalnızca Banggood üzerinden rezerve edilebilir. Orada, Standart bataryalı drone 450 USD’ye mal oluyor. Unutmayın, ağırlık 250 gramın biraz üzerinde olacaktır. Pro pil ile biraz daha hafif (<250 gram) versiyon henüz sipariş edilemez. Verilen siparişler 6 Nisan’dan itibaren teslim edilecektir.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu