Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Ukrayna’dan ek Bayraktar TB2 sipariş edildi

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile TB2’yi üreten Baykar Savunma’nın yönetimi arasında gerçekleşen buluşma Odessa’da gerçekleşti. 2020’nin sonunda Savunma Bakanlığı tarafından bu dronelardan ek bir parti sipariş edildi. Defence Express verdiği bilgilere göre, her biri iki veya üç İHA ve bir kontrol istasyonundan oluşan toplam beş kompleks sistem bulunuyor. Bu komplekslerden bazıları Ukrayna Hava Kuvvetlerinin mevcut filosunu Ukrayna Donanmasını güçlendirmek için tasarlandı.

Sunumda Baykar Savunma CEO’su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2 keşif ve saldırı İHA’sının gerçek yeteneklerini anlattı. Etkinlikte, droneların muharebe operasyonlarında kullanımının metodolojisi ve analizi tartışıldı. Özellikle Bayraktar TB2’nin yardımıyla 1,9 milyar dolar değerinde 1.000’e yakın hedefin imha edildiği Dağlık Karabağ’da yapılan uçuş örnekleri sunuldu.

Ukrayna Donanması için Bayraktar TB2’nin kabiliyetleri artık kilit noktalardan biri. Böylece Ukrayna’nın Denizlerdeki modern hava keşiflerindeki boşluğu kapanacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca, bu İHA büyük olasılıkla DKKB “Luch” dan RK-360MC kıyı füze sisteminin yönlendirilmesi için hedeflerin koordinatlarının belirlenmesinin bileşenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bayraktar TB2 aynı zamanda Türkiye’de sürekli deniz misyonlarında yer almaktadır. Güçlü optik nişan alma istasyonu sayesinde, onlarca kilometre mesafedeki gemileri yakalayabilir ve koordinatlarını belirleyebilir, bunlar çevrimiçi olarak “Neptün” e aktarılabilir. Bayraktar TB2, bu oldukça mantıklı kullanımın yanı sıra sabotajla mücadele için etkili bir savunma aracı olarak değerlendirilebilir. Ancak Türk insansız hava aracı gerçek savaş kullanımı için çok daha büyük fırsatlara sahip olabilir.

Özellikle Rusya’da sürekli konuşulan birçok Rus gemisinin ortak “Aşil” topuğunun yeterli hava savunmasının olmaması olduğu düşünüldüğünde. Örneğin, 21631 “Buyan-M” projesinin küçük füze gemileri (9 gemiden 4’ü Karadeniz’de bulunuyor) sadece hava savunma araçlarına sahip “Esnek” komplekse sahip.

Kaynak: https://defencehub.live/threads/navy-command-got-acquainted-with-the-capabilities-of-bayraktar-tb2-how-effective-is-this-uav-at-sea.4692/

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu