Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Çin’den, Pakistan’a İHA Teslimatı

Açık kaynaklı ihracat-ithalat kayıtlarına göre, Çinli savunma yüklenicisi Aerospace Long-March International (ALIT) Pakistan Ordusuna beş adet CH-4 insansız hava aracı teslim etti.

Sevkıyat 15 Ocak 2021’de kaydedildi. Bu siparişin daha büyük bir satın almanın önündeki bir ilk parti mi yoksa test amaçlı veya sınırlı kullanım için küçük ölçekli bir satın alma mı olduğu henüz belli değil.

Pakistan, CH-4 operatörü olarak Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Myanmar ve Ürdün’e katıldı. Pakistan’ın CH-4A mı yoksa CH-4B mi sipariş ettiği belli değil. CH-4B ise, Pakistan Ordusu insansız savaş operasyonları için başka bir silahlı insansız hava aracı (Burraq serisine ek olarak) kazanacak.

CH-4’ün maksimum kalkış ağırlığının (MTOW) 1.300 kg olduğu bildiriliyor. ALIT’e göre CH-4 dört mühimmat (her biri 50 kg ağırlığında) artı bir elektro-optik ve kızılötesi (EO / IR) taret taşıyabilir. 40 saatlik bir dayanıklılığa ve 180 knot seyir hızına sahiptir.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu