Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

NASA’nın Helikopter Drone’u ilk Uçuşuna Hazırlanıyor

NASA’nın Ingenuity Mars hava aracı , Perseverance ile kısa süre önce Mars’a indi. Şimdi Mars gezegeninde ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. İinişten kısa bir süre sonra görüntler alınmaya başladı, bu da helikopter drone ve baz istasyonunun doğru çalıştığını gösteriyor.

Helikopter uçağı , gezegendeki ilk şarjını aldığı için önümüzdeki 30 ila 60 gün boyunca geziciye bağlı kalacak. Drone pilleri yaklaşık% 30’a çıkarmak için bir saatlik bir güç artışından geçti ve önümüzdeki birkaç gün içinde başka bir şarj ile% 35’e yükseldi.

Ardından piller, gezgine bağlıyken haftalık olarak şarj edilecek ve şarj verileri Mars’a yapılan uçuşla karşılaştırılacak. Bu, Ingenuity ekibinin gelecekteki şarj seanslarına daha iyi uyum sağlamasına olanak tanıyacak.

Ingenuity Mars Helicopter operasyonları JPL’de lider olan Tim Canham şunları paylaştı:

Verilerde aradığımız iki önemli öğe var: Ingenuity’nin pillerinin şarj durumu ve baz istasyonunun tasarlandığı gibi çalıştığına dair bir onay, helikopterin elektroniğini beklenen bir sınır dahilinde tutmak için ısıtıcılara kapanıp açmaya komut veriyor. Her ikisi de harika çalışıyor gibi görünüyor.

Hazır olduğunda Ingenuity helikopter droneu, gezici tarafından serbest bırakılacak ve bundan sonra kendi başına keşfedilecek. Drone, şarj etmek ve uçmaya devam etmek için güneş panellerine ve eksi 130 derece Fahrenheit gecelerinde hayatta kalma şansını en iyi şekilde vermek için ısıtıcılara güvenecek.

Bu, Mars’ta bir uçuş denemesi için ilk kez olduğu için, dronun uçmasını sağlamak ana odak noktası değil. Yolculukta hayatta kalmak ve gezici ile güvenli bir şekilde inmek için Yaratıcılık elde etmek, Dünya’da bir uçuş kadar önemliydi. Bununla birlikte, helikopterin havalanması, görev hedeflerinin% 90’ından fazlasını gerçekleştirdiği anlamına gelecektir.

JPL’de Ingenuity Mars Helikopteri proje yöneticisi MiMi Aung şunları ekledi:

Keşfedilmemiş bir bölgedeyiz, ancak bu ekip buna alıştı. Buradan uçuş tanıtım programımızın sonuna kadar neredeyse her kilometre taşı bir ilk olacak ve bir sonrakine devam etmemiz için her birinin başarılı olması gerekiyor. Şimdilik bu iyi haberin tadını çıkaracağız, ama sonra işe geri dönmeliyiz.

Yaratıcılık helikopteri

Helikopter drone, NASA yukarıdan gezegene yeni bir görünüm elde etmek için izin verecektir. Helikopter, tıpkı Dünya’daki bir insansız hava aracına benzer şekilde, bilim insanlarının bir gezginin veya insanın inebileceği gelecekteki görevlere daha iyi hazırlanmaları için yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalamalarına izin verecek.

NASA’nın Ingenuity helikopteri ile yerine getirmek için belirlediği temel hedefler, ince Mars atmosferinde motorlu uçuşu göstermek, başka bir gezegende minyatürleştirilmiş uçuş teknolojisini göstermek ve nihayet helikopteri otonom olarak çalıştırmaktır.

Bunları Dünya’da yapmak kulağa kolay gelebilir, ancak bunları Mars’ta yapmak başka bir şey. Mars, Dünya’nınkinden yalnızca% 1 kalınlıkta bir atmosfere sahip ve bu da kaldırma kuvvetini oluşturmayı zorlaştırıyor. Bunun da ötesinde, ince atmosfer NASA ekibini dronu 4 pound civarında oldukça hafif tutmaya zorladı.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu