Gündem

Futbol Maçı İzinsiz Drone Nedeniyle Ertelendi

Geçtiğimiz günlerde, İngilterede Brentford-Wolverhampton maçında bir izinsiz drone görülmesi nedeniyle maçın ertelenmesine karar verildi. Taraftarlar ise bu duruma hiç sevinmedi.

İzinsiz Uçuş

Batı Londra kulübü Brentford’un ev sahipliğinde düzenlenen futbol maçından yaklaşık yarım saat sonra, tribünlerin üzerinde oyun alanını yakın ve daha yüksek bir irtifada uçan bir drone görüldü. Profesyonel İngiliz maçlarını kapsayan kurallara uyarak hakemler, oyunu durdurmaya ve tüm oyuncuları oyun bitene veya etkisiz hale gelene kadar soyunma odalarına göndermeye karar verdiler.

Dronenun ilk görüldükten yaklaşık beş dakika sonra – bir polis helikopterinin hava saldırısına müdahale etmeye hazırlandığı sırada – stadyumun tepesinden kayboldu. Bu nedenle oyunun yeniden başlamasında 15 dakikalık bir gecikme oldu.

Dji Mavic 2

Bazı bulanık yakın çekimleri izleyen yetililer, dronenun DJI Mavic Mini 2 olabileceğini tahmşn ettiler. Reddit r/drones alt dizini üzerine çok sayıda öfkeli eleştirmen,  Brentford’un  hava sahasının, sınırlı hava sahasının yaklaşık 10 mil ötesinde oldugunu belirttiler.

İngiltere’deki olay, bir drone pilotunun Cincinnati ve Las Vegas arasındaki playoff maçında yasadışı bir uçuşun videosunu yayınlamasından bir hafta sonra ortaya çıktı . Brentford suçlusu yasa dışıuçuşun görüntülerini YouTube’a yüklemedi – ancak maçtaki taraftarlar kendi akıllı telefon ile görüntülediler.

İlk Değil

Meydana gelen bu olay, profesyonel veya uluslararası bir futbol maçının ertelenmesi ile sonuçlanan ilk olay değildi. Bu ayın başlarında Paris Saint-Germain ile Vannes arasındaki bir Fransız kupası maçı, bir dronenun ortaya çıkması nedeniyle kısaca durduruldu.

Eylül ayında Moldova ile Avusturya arasındaki Dünya Kupası elemeleri benzer bir olay nedeniyle yaklaşık 30 dakika ertelendi.

Ve 2014’te, Arnavutluk ve Sırbistan arasındaki Euro elemeleri maçında, Kosova’yı konuk eden ekibin topraklarının bir parçası olarak gösteren bir bayrakla Belgrad’ın stadyumuna uçan bir drone tarafından taşındı.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu