Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

6 Milyar Dolarlık Kargo Drone Siparişi

Uzun mesafeli, kargo drone geliştiricisi Natilus firması, geçtiğimiz günlerde 6 milyar dolar değerinde sipariş aldıgını duyurdu. 

San Diego merkezli Natilus, 440’tan  fazla yenilikçi kargo drone için kesin siparişlerin hem büyük havayollarından hem de entegratör müşterilerinden geldiğini söyledi. Bunlar arasında Volatus Aerospace, Astral Aviation, Aurora International, Dynomd ve firmanın bu ay içinde açıklamayı planladığı diğerl firmalar da yer alıyor. Ayrıca, Flexport’un iki adet 100T Natilus uçağı satın almak ve üçüncü bir tedarik zinciri teknolojisi uzmanı için bir opsiyonu güvence altına almak için bir niyet mektubu imzalamaya ek olarak  , şirkette 900 milyon dolarlık bir yatırım turunu tamamladığını da söyledi.

Kargo Drone Piyasası Gelişiyor

2016 yılında kurulan Natilus, son yıllarda birçok lojistik şirketinin yaptığı gibi, uçaktaki boş yolcu alanını yük kullanımı için belirleyip optimize ederek değil, drone ile hava kargo taşımacılığını hedefliyor. Bunun için, faaliyete adanmış tamamen yeni dronelar yaratmak için işe başladı.

Şirket, tamamen otonom, uzaktan kumandalı dronnun daha fazla verimlilik, daha düşük operasyonel maliyetler ve artan güvenlik sağladığını ve bunun artık dünya çapında standart kargo gönderme modlarına güvenen bireylere ve şirketlere üçüncü bir seçenek sunacağını söylüyor.

Natilus CEO’su Aleksey Matyushev:

“Bugün kargoyu uluslararası olarak taşımanın sadece iki yolu var: hava ve deniz yoluyla. Bu iki ulaşım modunun maliyeti ve süresi arasındaki fark çarpıcı. Deniz taşımacılığı şu anda hava taşımacılığından 13 kat daha ucuz; ancak teslimatta 50 kat daha yavaş. Natilus, hava kargo taşımacılığını önemli ölçüde daha rekabetçi hale getirerek, %60’a varan makul bir maliyet düşüşüyle ​​hava taşımacılığının güncelliğini sağlayarak taşımacılık endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlıyor.”

Natilus, çeşitli araç kategorilerine uygun kargo uçağı geliştiriyor. Bunlara sekiz tonluk kısa mesafeli, 60 tonluk orta/uzun menzilli, 100 tonluk uzun menzilli ve 130 tonluk uzun menzilli İHA’lar dahildir. Şirket, işletme maliyetlerindeki %60 azalmaya ek olarak, aracının kullanıcıların uçak başına yük hacmini eşit miktarda artırmalarına ve karbon emisyonlarını %50 oranında azaltmalarına izin vereceğini söylüyor.

Bu ayın başlarında, çeşitlendirilmiş hava hizmeti sağlayıcısı Volatus, yük taşıma faaliyetlerini genişletmek için Natilus’un N3.8T çift motorlu turboprop kargo uçağı satın alacağını söyledi . 2025 yılında hizmete girmesi beklenen uçağın maksimum kalkış ağırlığı 19.000 libre, 1.035 mil menzili ve 8.500 libreye kadar taşıma kapasitesi olacak.

Natilus  , yer kontrol sistemindeki yazılımın pilot eğitimini ve iş yükünü en aza indirerek tek bir operatörün üç kargo droneu aynı anda uçurmasına izin verdiğini söylüyor. Bulut tabanlı navigasyon sistemi, gemiyle iletişim kurmak ve gemiyi kontrol etmek için uydularla arayüz oluşturur ve yerleşik bir otomatik pilot tarafından yedeklenir.

Şirket, endüstri analizlerinin şu anda otonom kargo uçağı pazarını 280 milyar dolar olarak tahmin ettiğini ve bunun hava taşımacılığı pazarını ikiye katlayarak 470 milyar dolara çıkaracağını söylüyor.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu