Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Volocopter Japonya ile Anlaşma Hazırlığında

Kentsel hava hareketliliğinin (UAM) öncüsü Volocopter, UAM’yi Asya’nın en yoğun şehirlerinden birine getirmek isteyen bir kurum olan Osaka ile toplantıya katıldı. Katılımın bir parçası olarak, Alman eVTOL (elektrikli dikey kalkış ve iniş) geliştiricisi Volocopter, Expo 2025 Osaka Kansai sırasında uçmayı da taahhüt etti. Volocopter, yakın zamanda Volocopter uçaklarını rezerve eden uzun vadeli ortak ve yatırımcı Japan Airlines (JAL) ile birlikte, Japonya’daki taahhüdünü hızlandırıyor ve 2023 yılına kadar halka açık test uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyor.

1 Ekim 2021’de Volocopter, Osaka da toplantıya katıldı. Dokuz milyon nüfuslu Osaka Eyaleti, çevresindeki birkaç uluslararası liman ve hava limanı da dahil olmak üzere Asya’daki en büyük endüstriyel körfez alanlarından birine sahiptir ve bu da onu kara, deniz ve şehir koşulları üzerinde test yapmak için ideal bir yer haline getirir. Expo 2025 Osaka Kansai’nin ev sahibi olarak Osaka, halihazırda gelişmiş bir ulusta lider olarak bu etkinlikten itibaren UAM işlerini başlatmak için güçlü emellere sahip.

2018’den bu yana Japonya, hava hareketliliğinin geleceğini proaktif olarak şekillendiriyor ve 2030 yılına kadar eVTOL hava taksisi ve ağır yük kargo uçağı işinin tamamen ticarileştirilmesi için iddialı bir hedef belirledi. Japonya, dünyada kapsamlı bir yol haritasına sahip birkaç ülkeden biridir.

Florian Reuter — CEO, Volocopter:

Birkaç kıtada başarılı kamu uçuşları ve çok işlevli bir uçak ailesi ile dünyanın ilk ve tek eVTOL geliştiricisi olarak, Japonya’nın gelecekteki UAM ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olacağımızdan eminiz. Ortaklarımızla birlikte, sürdürülebilir UAM hizmetlerimizle yoğun nüfuslu bölgelerde yaşamları iyileştirmeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca Volocopter, pazardaki konumunu güçlendirmek için ticarileştirme sürecinin başlarında yerel ortaklar ve düzenleyicilerle stratejik olarak güçlerini birleştiriyor. Yakın zamanda JAL , gelecekteki kullanımı için 100 Volocopter uçak ( VoloDrone ve VoloCity ) birimi ayırdı . Ek olarak Volocopter, Volocopter ürünlerinin afet yardımında yerel ekosistemi nasıl destekleyebileceğini veya hava köprüleri aracılığıyla endüstriyel ve banliyö konumlarının yenilenmesine nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak için yerel hükümet ofisleriyle doğrudan iletişim kurmaya başladı.

@Volocopter

Volocopter, Japonya’nın yanı sıra önümüzdeki üç yıl içinde Singapur’da hava taksi hizmetleri vermeyi taahhüt etti ve önümüzdeki beş yıl içinde 150 Volocopter ürününün Çin’in Geely’sine teslim edildiğini duyurdu.

Volocopter, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’ndan (EASA) kendi bünyesinde uçak tasarlamak ve üretmek için iki stratejik sertifika onayı olan Tasarım Organizasyon Onayı (DOA) ve Üretim Organizasyon Onayı’na (POA) sahip ilk ve tek eVTOL geliştiricisidir. Avrupa’da ticari lansman için onaylandıktan sonra, Volocopter ABD’de Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Singapur’daki sivil havacılık otoritesinden (CAAS) eş zamanlı tip sertifikası onayları için konumlandırılmıştır.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu