Daha Ne VarGündemTamer SAVAŞYazarlar

Rus Orion Drone Suriye’de

Rusya’nın VGTRK haber kanalı tarafından yayınlanan bir video, yeni Orion dronunun Suriye’deki silahlı savaş testlerini tamamladığını gösteriyor. Drone, hizmete hazırlandığı için son birkaç aydır test edilmeye devam ediyor.

Videoda ilk olarak, gittikleri her yerde gökyüzünde görünmez bir savunma hattı oluşturmak için mürettebatlı savaş uçaklarıyla birlikte uçacak olan, ülkenin Hunter-B Killer uçağı anlatılıyor. Video daha sonra bize Orion dronunu göstermeden önce başka bir drona geçiyor: Orion drone

Orion Drone taşıdığı yükün bulanıklaşmasıyla kadraja geliyor. Bunun, yeni mühimmatların sınıflandırılmış doğasından kaynaklandığı bildiriliyor. Drone, bir Suriye görevine çıkarken ve bir hedefi vurduktan kısa bir süre sonra görülebiliyor. Sunum yapan kişi birkaç dakika Orion dronu hakkında konuştuktan sonra, video çok daha küçük olan Orlan-10E keşif uçağına geçiyor.

Bu yılın başlarında Ordu 2020 konferansında, Savunma Bakanlığı ve insansız hava araçlarının arkasındaki şirket Kronstadt Grubu, Nisan ayında test ve değerlendirme alanına gönderilen ilk insansız hava araçlarını gören bir anlaşma imzaladı. Savunma Bakanlığı başkanı Sergei Shoigu, Orion’un ilk insansız hava aracı kontrol istasyonlarının Rus Uzay Kuvvetleri’ne çoktan ulaştığını zaten paylaştı.

Drone, uzay kuvvetlerinin 2021 takviminde de yer aldı ve hemen kullanılmaya başlanacağını gösteriyor. Kronshtadt Orion drone, Kronstadt Group tarafından toplamda 200 kg’a kadar dört füze taşımak üzere üretildi. Drone, 75 mph’lik bir seyir hızına sahiptir ve tek bir tankta 24 saat uçabilir. Şu anda drone, Orion, Orion E (ihracat modeli) ve Helios olarak da bilinen Orion-2’nin üç versiyonu var. Orion-2, orijinal dronun daha büyük bir versiyonudur ve daha büyük bir yüke izin verir. Orta irtifa Orion’a kıyasla yüksek irtifa dronudur. İlk olarak 27 Ağustos’ta gösterildi ve ilk kez 2023’te uçması bekleniyor.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu