DjiDrone MarkalarıTamer SAVAŞYazarlar

Dji kara listeye girdi

Dünyanın önde gelen drone üreticilerinden biri olan DJI, dünya genelinde her yıl milyonlarca drone satışı yapıyor ve birbirinden farklı birçok drone modeline sahip. Ancak şirket, ABD’nin kara listesine girmiş durumda.

Çin merkezli olan DJI, ABD Ticaret Bakanlığı’nın hedefinde. ABD ekipmanı kullanan herhangi bir şirket DJI ile ticaret ilişkisi kurmak istediğinde bundan sonra artık bakanlıktan onay alması gerekecek. Bu başvuruların ne kadarına onay verileceği de merak konusu.

Bu gelişmenin ardından DJI’ın sıkıntıya gireceği görülüyor. Çin ile ticaret savaşında önce Huawei ile ipleri koparan ABD, Google’ı da uzaklaştırmış ve Google servisleri Huawei’den kaldırılmıştı. ABD Başkanı Donald Trump sonrası bu konuda olumlu bir adım beklenirken DJI’ın da kara listeye girmesi işin rengini değiştirdi.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu