GündemTamer SAVAŞYazarlar

Apple, drone’lar için yüksek teknolojili bir modem üzerinde çalışıyor

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile yapılan bir dosyaya göre Apple, resmi olarak “Uçuş Yolu ve 3D Kablosuz Ortam Sinyali Kalitesi Bilgileri olan Dronelar için Modem” olarak adlandırılan, dronelar için yüksek teknolojili bir modem üzerinde çalışıyor.

Apple, başvurulara göre dronelar için yüksek teknolojili bir modem üzerinde çalışıyor

2016’da, Apple’ın iPhone’larda ve iPad’de bulduğumuz Apple Haritalar özelliğinin doğruluğunu iyileştirmeye yardımcı olmak için drone kullandığı bildirildi . Bloomberg , 2020 yılında Apple’ın, drone mevzuatını şekillendirmeye yardımcı olması için Hogan Lovells’in ortağı Lisa Ellman’ı işe aldığını bildirdi. Ellman, hukuk firmasında insansız uçak sistemleri (UAS) uygulamasına liderlik ediyor.

Apple’ın patent başvurusunun özeti şu şekildedir:

Drone’ları kontrol etme sistemleri ve yöntemleri açıklanmıştır. Işın yönünün ve frekansının hesaplanması ve kontrolü, üç boyutlu konum, yönelim ve uçuş planı dahil olmak üzere drone özelliklerine bağlıdır ve drone işlemcisi ile modem arasında, hesaplamayı ve kontrolü gerçekleştiren kuruluşa bağlı olarak mesajlar değiş tokuş edilir. Hizmet veren hücre ile iletişimde, yönlü ve çok yönlü bir anten kullanılarak hücre seçimi kullanılır.

Apple’ın drone teknolojisi üzerinde çalıştığını ve piyasaya bir tüketici drone getirdiğini düşünmek heyecan verici, ancak bunun olacağından şüpheliyiz. Geçmişte drone ile ilgili patentler için DJI , Amazon , Walmart dahil birçok şirket gördük . Çoğunlukla bu başvurular fikirleri korumak için yapılır ve her zaman belirli bir ürünün gerçekten piyasaya sürüleceğini göstermez.

Tamer SAVAS

Tamer Savas, lisansını elektrik elektronik mühendisliği ve havacılık elektrik elektronik mühendisliğinden aldı. Lisansüstü çalışmalarını İHA'lar üzerine tamamladı. İHA'ların sivil hava sahasına entegrasyonu konularında çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu